تاثیر استرس بر جنین چقدر است؟

تاثیر استرس بر جنین می تواند خیلی بیشتر از چیزی باشد که تصورش را می کنید. کلا استرس در دوران بارداری که قبلا در ویکی روان درباره آن صحبت کردیم، ممکن است روی جنین تا ۱۷ هفته بعد از لقاح تاثیر داشته باشد و براساس تحقیقات جدید روانشناسی، اثرات مضری روی مغز و رشد او دارد. این اولین مطالعه ای درباره تاثیر استرس مادر بر جنین است که نشان می دهد نوزادان متولد نشده در مراحل اولیه بارداری در معرض هورمون های استرس مادر خود قرار می گیرند.
موضوعاتی که در این مطلب به آنها اشاره خواهد شد:
تاثیر استرس مادر بر جنین چیست؟ تاثیر استرس کوتاه مدت بر جنین تاثیر استرس بلند مدت بر جنین تاثیر استرس بر جنین بعد از تولد همانطور که در بالا اشاره شد قبلا در مورد استرس در دوران بارداری و راه های کاهش استرس در طی بارداری در ویکی روان صحبت کرده ایم.
اما موضوع این مطلب به تاثیر استرس مادر بر جنین مربوط می شود.
تاثیر استرس بر جنین چیست؟
با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.
این یافته‌ها، که در ژورنال Endocrinology Clinical منتشر شده‌اند، پس از تحقیقات جداگانه بر روی حیوانات نشان داده شد که استرس زیاد ..

تاثیر استرس بر جنین می تواند خیلی بیشتر از چیزی باشد که تصورش را می کنید. کلا استرس در دوران بارداری که قبلا در ویکی روان درباره آن صحبت کردیم، ممکن است روی جنین تا ۱۷ هفته بعد از لقاح تاثیر داشته باشد و براساس تحقیقات جدید روانشناسی، اثرات مضری روی مغز و رشد او دارد. این اولین مطالعه ای درباره تاثیر استرس مادر بر جنین است که نشان می دهد نوزادان متولد نشده در مراحل اولیه بارداری در معرض هورمون های استرس مادر خود قرار می گیرند.

موضوعاتی که در این مطلب به آنها اشاره خواهد شد:

  • تاثیر استرس مادر بر جنین چیست؟
  • تاثیر استرس کوتاه مدت بر جنین
  • تاثیر استرس بلند مدت بر جنین
  • تاثیر استرس بر جنین بعد از تولد

همانطور که در بالا اشاره شد قبلا در مورد استرس در دوران بارداری و راه های کاهش استرس در طی بارداری در ویکی روان صحبت کرده ایم.

اما موضوع این مطلب به تاثیر استرس مادر بر جنین مربوط می شود.

تاثیر استرس بر جنین چیست؟

افسردگی قبل از زایمان

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

این یافته‌ها، که در ژورنال Endocrinology Clinical منتشر شده‌اند، پس از تحقیقات جداگانه بر روی حیوانات نشان داده شد که استرس زیاد در دوران بارداری مادر می تواند بر عملکرد مغز و رفتار فرزندان تأثیر بگذارد.

همچنین شواهد دیگر حاکی از آن است که در انسان‌ها، انواع استرس مادران می‌تواند بر کودک در حال رشد، از جمله کاهش IQ (ضریب هوشی) تاثیر بگذارد.

توسط گروهی از محققان دانشگاه زوریخ به اثبات رسیده‌ که اگر مادر در دوران بارداری، مدت زمان طولانی در معرض استرس باشد، غلظت هورمون های استرس در مایعات آمنیوتیک افزایش می یابد.

به نظر نمی‌رسد که استرس کوتاه‌ مدت اثر نامطلوبی بر رشد جنین داشته باشد

با این حال، این اتفاق می‌افتد و پیامدهای آن برای کودک متولد نشده، هم قبل و هم پس از تولد، هنوز به طور کامل درک نشده اند و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

محققان نمی‌خواهند که “زنان باردار را نگران کنند“، اما با توجه به “سبک زندگی سالم و متعادل” برای اجتناب از استرس عمومی تاکید کردند.

پیشنهاد میکنیم مقاله تاثیر استرس بر بدن انسان را در سایت ویکی روان مطالعه کنید.

میزان هورمون استرس، بر رشد جنین ‌تاثیر می گذارد

افسردگی شدید

هنگام استرس، بدن هورمون هایی را تولید می کند تا استرس بالاتر را تحمل کند، از جمله هورمون آزاد کننده کورتیکوتروپین (CRH) که منجر به افزایش هورمون استرس کورتیزول می‌شود.

این مکانیزم در دوران بارداری ادامه دارد و جفت که جنین را با مواد مغذی تأمین می کند، می تواند هورمون استرس کورتیکوتروپین را پخش کند.

در نتیجه مقدار کمی از این هورمون وارد مایع آمنیوتیک و متابولیسم جنین می‌شود.

مطالعات حیوانی نشان داده است که این هورمون می تواند رشد جنین را سریعتر کند، رشد شرایط نامطلوب در زن باعث افزایش هورمون رشد می‌شود و در نتیجه شانس تولد زودرس بیشتر می شود.

با این حال، تحت شرایط خاص، این افزایش می تواند عواقب منفی داشته باشد:

سرعت زیاد رشد ممکن است باعث رشد ناقص اندام ها شود

استرس کوتاه‌ مدت تاثیری بر جنین ندارد

چگونه استرس روانی مادر هورمون‌ های استرس را در جفت تحت‌ تاثیر قرار می‌دهد؟

تیم تحقیقاتی ۳۴ زن باردار سالم را آزمایش کرد که در آمنیوسنتز و تشخیص پیش از تولد شرکت کرده بودند.

چنین آزمایشی باعث ایجاد استرس برای مادر باردار می‌شود چون بدن او، در کوتاه‌ مدت کورتیزول ترشح کرده است.

اگر زنی در حین بارداری نشانه های استرس را در خود مشاهده می کند باید حتما به یک مشاور روانشناسی مراجعه نماید.

استرس طولانی مدت را می توان در مایع آمنیوتیک اندازه گیری کرد

افسردگی-نوزادان

نتایج مربوط به تاثیر استرس بر جنین در استرس طولانی مدت کاملا متفاوت است.

با استفاده از انواع پرسشنامه برای تشخیص این مشکل مزمن، مشخص شد که اگر مادر برای مدت طولانی استرس داشته باشد، سطح کورتیکوتروپین در مایع آمنیوتیک افزایش می یابد.

با افزایش ترشح این هورمون تاثیر استرس بر جنین خود را نمایان می کند.

تاثیر استرس مادر بر جنین بعد از تولد چیست؟

متاسفانه، در برخی موارد، اثرات استرس قبل از تولد بعد از چند سال بروز پیدا می کنند.

یک تحقیق مطالعاتی در سال ۲۰۱۲ نشان داد که یک تاثیر استرس بر جنین این است که:

کودکان احتمالا بعد از استرس دوران بارداری دچار اختلال کم‌ توجهی بیش فعالی (ADHD) می شوند

یک مطالعه دیگر در سال ۲۰۱۹ نشان دهنده ارتباط احتمالی در بروز افسردگی در نوجوانی است.

البته، به محض تولد کودک شما ممکن است متوجه شوید که مجموعه ای از استرس های جدید بوجود می آیند.

استرس و مشکلات خواب کودک

مادران-افسرده-و-نوزاد-افسرده

بر طبق تحقیقات منتشر شده در مجله “Early Human Development” زنانی که در دوران بارداری دچار انواع گوناگون اضطراب یا انواع افسردگی می شوند، تقریبا ۴۰ درصد بیشتر از زنان دیگر، نوزادشان دچار مشکلات خواب می شوند.

ارتباط احتمالی اینست که زمانی که استرس بیشتری احساس می‌کنید، میزان ترشح هورمون استرس کورتیزول، در بدن بیشتر می شود.

اگر برای مراقبت از شیرخوار خود استرس دارید، سعی کنید در صورت امکان بیشتر بخوابید و غذاهای سالم مصرف کنید.

از همسر خود بخواهید مراقب کودک باشد تا بتوانید کاری را برای خود انجام دهید مانند پیاده روی یا صحبت با یک دوست.

اصلا اشکالی ندارد که به خیلی از مهمان ها و مهمان ها نه بگویید یا نوزاد خود را نسبت به آشپزخانه تمیز در اولویت قرار دهید.

همچنین می توانید با مطالعه و آشنایی با راه های پیشگیری از استرس و نگرانی همیشه یک قدم جلوتر باشید.

اگر در هر صورت نیاز به صحبت با یک مشاور روانشناس خبره در زمینه کاهش انواع استرس داشتید، می توانید با مراجعه به بخش مشاوره روانشناسی آنلاین سایت ویکی روان با مشاوره مورد نظر خود به صورت صوتی و تصویری صحبت نمائید.

The post تاثیر استرس بر جنین چقدر است؟ appeared first on ویکی روان.

andiaahoora

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

در شب اول عروسی چی اتفاق می افتد؟(۱۱ نکته زفاف)

پ سپتامبر 17 , 2020
در شب اول عروسی چی اتفاق می افتد؟ یا شب اول ازدواج چه اتفاقی می افتد؟ این سوالات زیاد در سایت ویکی روان پرسیده می شود. مردم سوالات زیادی در مورد آداب شب زفاف دارند که باید پاسخ داده شود! برای عروس و داماد شب زفاف یا همان شب اول عروسی(شب حجله) میتونه یک خاطره شیرین و یا اتفاقی پر از استرس و اضطراب باشه. پس همراه ویکی روان باشید تا به همه چیز درباره شب زفاف بپردازیم. همه چیز درباره شب زفاف یا شب حجله اولین رابطه جنسی برای زوج ها اصلا ساده نیست. به همین خاطر آموزش شب زفاف یکی از نیازهای قبل ازدواج است. آن ها پر از انرژی عصبی کننده هستند که موجب ایجاد حس تردید در آن ها می شود. آن ها نگران این هستند که چه کسی اولین حرکت را انجام خواهد داد و این حرکت چه خواهد بود؟ آن ها سوالات زیادی هم دارند که شاید اگر در جلسات مشاوره روانشناسی بازگو می کردند الان وضعیت روحی بهتری داشتند! در برخی فرهنگ ها، زوج هایی که یکدیگر را به خوبی نمی شناسند غالبا از این که در اولین شب ازدواج خود رابطه جنسی داشته باشند احساس شرم می کنند و این باعث می شود تا بعدها روابط زناشویی موفق نداشته باشند. خواندن را ادامه..

سردبیر

محسن باقری

ما عاشق 'گیلان هستیم و برای گسترش زبان گیلکی و فرهنگ اصیل گیلانی بین مردم سراسر دنیا، از سال 1399، فعالیت خود را به‌طور جدی آغاز نمودیم و همواره برای افزایش یادگیری هم زبان های عزیزمان در سراسر دنیا، تلاش میکنیم

دسترسی سریع