ساخت ۳ دستگاه دروگر «سنبل آبی» در گیلان تا سال آینده
ساخت ۳ دستگاه دروگر «سنبل آبی» در گیلان تا سال آینده

استاندار گیلان با اشاره به آثار مخرب سنبل آبی، گفت: ساخت سه دستگاه دروگر سنبل آبی با استفاده از توان متخصصان داخلی تا سال آینده در دستور کار صنایع دریایی شهید تمجیدی قرار گرفت.

ارسلان زارع پیش از ظهر چهارشنبه در حاشیه بهره برداری از دستگاه دروگر سنبل آبی در صنایع دریایی شهید تمجیدی انزلی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: منابع طبیعی و محیط زیست از ارکان مهم توسعه گیلان بوده و تالاب بین المللی انزلی میراث بزرگ و موهبت الهی این استان است.

وی با اشاره به آسیب‌های بجا مانده از گیاهان مهاجم همچون سنبل آبی و آزولا در تالاب‌های گیلان، افزود: بدیهی است برای حفاظت و صیانت از این میراث گرانبها در ابعاد گوناگون و بر اساس برنامه ریزی های اصولی و کارشناسانه اقدام کرد.

زارع با اشاره به اثرات مخرب سنبل آبی به دلیل رشد سریع و تصاعدی آن، تصریح کرد: بهترین روش برای مقابله با این گیاه مهاجم مقابله فیزیکی و مکانیکی بود که ساخت یک دستگاه دروگر با استفاده از توان متخصصان داخلی و با همت محیط زیست گیلان و صنایع دریایی شهید تمجیدی امروز مورد بهره برداری قرار گرفت.

وی با اشاره به خرید یک دستگاه دروگر خارجی سنبل آبی در سال ۹۵، ادامه داد: به دلیل تحریم‌های ظالمانه دشمنان و نبود قطعات یدکی آن دستگاه، با استفاده از توان متخصصان صنایع دریایی و مهندسی معکوس، دستگاه دروگر بومی با ارزش ۴۰ درصد قیمت مشابه خارجی آن تولید و به بهره برداری رسید تا علاوه بر صرفه جویی ارزی توان تولید داخلی در کمترین زمان به نمایش گذاشته شود.

شاید این مطالب را نیز بپسندید :   مراسم مذهبی ماه رمضان در انزلی با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار می شود

زارع ادامه داد: به دلیل گسترش آلودگی پهنه‌های آبی گیلان به گیاه مهاجم سنبل آبی بر اساس توافق‌های انجام شده تا سال آینده سه دستگاه دروگر نیز تولید و به بهره برداری می‌رسد.

  • منبع خبر : مهر

Let’s block ads! (Why?)

By seyedjm

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − شانزده =