به گزارش درسیاهکل، افتراق و عدم یکپارچگی در تصمیم سازی متولیان حفاظت از سفیدرود حال زیباترین و پرآب ترین رود شمال کشور را دچار وخامت کرده و همچنان با وجود بروز مشکلات عینی هیچکدام از این دستگاه ها دست های خود را برای همکاری جهت تحقق منافع مشترک در بهره برداری از این رود جز پاره ای از حرف های کلیشه ای دراز نکرده اند.

این روزها نبض سفیدرود در سایه غفلت و بی توجهی مسئولین تندتر می‌زند. آلودگی بالای فاضلاب های کشاورزی، شهری و روستایی و جاری شدن این فاضلاب ها به جریان آب‌های سطحی و زیرزمینی و تخلیه پساب و فاضلاب واحدهای تولیدی خدماتی صنعتی به آب‌های سطحی از عوامل مهم آلودگی رودخانه های گیلان به ویژه سفیدرود است که به دلیل عدم مدیریت مناسب مدیران دستگاه های اجرایی مرتبط با این مسأله روز به روز این رودخانه به مرز نابودی نزدیک تر می شود.

کارشناسان معتقدند، استفاده بیش از حد سموم و کودهای شیمیایی توسط کشاورزان و هدایت آلودگی‌ها از طریق زه آبهای کشاورزی و ورود آنها به آب‌های سطحی، عدم رعایت مسائل زیست محیطی و استانداردها از سوی صاحبان مزارع، برداشت بی رویه و غیرمجاز شن و ماسه از بستر رودخانه از جمله عوامل آلودگی رود سفیدرود است‌، که نظر به اهمیت این رودخانه و حساسیت مسائل و آلودگی موجود در آن با مدیران ۲ دستگاه مرتبط در این زمینه گفت و گویی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید.

*سفید رود با معضل پساب ها مواجه است

مدیر کل محیط‌زیست گیلان در خصوص مهمترین دلیل عمده آلودگی رودخانه سفیدرود می گوید: رودخانه سفیدرود با معضل ورود انواع پساب‌های کشاورزی، شهری و صنعتی مواجه است.

ساسان کفایی در ادامه توضیح می‌دهد: افزایش میزان کدورت آب در برخی ماه‌های سال از دیگر تهدیدات سفیدرود می‌باشد که بر اثر ورود پساب‌های ذکر شده، فعالیت کارخانجات فصلی و از همه مهمتر برداشت شن و ماسه از رودخانه رخ می‌دهد.

وی در خصوص برداشت غیرقانونی و بدون مجوز شن و ماسه از سفیدرود می گوید: رودخانه سفیدرود از حوزه چهار شهرستان رودبار، سیاهکل، رشت و آستانه عبور می کند. ادارات حفاظت محیط‌زیست این شهرستان‌ها و یگان حفاظت محیط ‌زیست به صورت منظم بر کلیه برداشت‌های موقت شن و ماسه در این رودخانه نظارت دارند و در مواجه با برداشت‌های غیرقانونی و بدون مجوز شن و ماسه ضمن هماهنگی با نیروی انتظامی فرد متخلف جلب و ابزار آلات تخلف به پارکینگ منتقل میشود و صورتجلسه تخلف جهت برخورد به مراجع قضایی ارسال میشود.

شاید این مطالب را نیز بپسندید :   وضعیت آبی سیاهکل بسیار شکننده است

*با متخلفان برخورد میکنیم

کفایی، تشکیل کمیته نظارت شهرستانی با حضور همه ادارات مرتبط را از دیگر اقدامات سازمان محیط زیست گیلان بیان می کند و ادامه می دهد: با هماهنگی دادستان‌ شهرستان‌ها بر کلیه برداشت‌ها نظارت عالی انجام می‌شود. نظارت بر برداشت‌های موقت شن و ماسه در کلیه اراضی و رودخانه‌‌ها از دیگر اقدامات این اداره کل می‌باشد و در صورت عدم رعایت ضوابط مندرج در موافقت نامه‌ها و مجوز سازمان صمت از ادامه فعالیت پیمانکار ممانعت به عمل می آید. همچنین گزارش هر گونه تخلف به همراه مستندات به محاکم قضایی ارائه می گردد. البته لازم به ذکر است که آمارهای ما حاکی از این است که مقایسه میزان صدور مجوز برداشت شن و ماسه توسط این اداره کل در سه ماهه اول سال جاری با مدت زمان مشابه در سال گذشته حاکی از کاهش ۵۰ درصدی است.

مدیر کل محیط زیست گیلان در پاسخ به این سوال جام جم که آیا تاکنون مطالعاتی مبنی بر اینکه زیست محیطی یا حقابه این رودخانه تعیین شود، از سوی محیط زست صورت گرفته است، می گوید: در این ارتباط تاکنون مطالعه‌ای توسط این اداره کل انجام نشده است. اما با توجه به وسعت حوزه آبخیز این رودخانه (۶۵۰۰۰ کیلومتر مربع)، میانگین آبدهی سالانه آن ۵۲۰۰ میلیون مترمکعب در منابع معتبر گزارش شده است.

کفایی همچنین در خصوص تخلیه سالیانه حجم زیاد پساب صنعتی و خانگی و انواع زباله‌ها مدیریت نشده روستایی و شهری و تمهیدات اندیشیده شده از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان در این زمینه می گوید: تعداد ۸۰ واحد شناسایی شده و دارای فاضلاب تهدیدکننده در حاشیه رودخانه سفیدرود قرار دارند که عمدتا دارای سیستم تصفیه فاضلاب می باشند. البته بدیهی است تخلفات موردی آنها سلامت رودخانه را تهدید می‌نماید.

شاید این مطالب را نیز بپسندید :   احتکار بیش از ۳ تن روغن در رشت

مدیر کل محیط زیست گیلان در همین زمینه تصریح می کند: فاضلاب شهری و روستایی حدود ۱۲ هزار متر مکعب در روز، فاضلاب کشاورزی ۶ میلیون مترمکعب در روز و فاضلاب صنعتی شهرک صنعتی لوشان با ظرفیت ۵۰۰ مترمکعب در روز نیز آلاینده می باشند.

*سه مرکز دفع پسماند کنار سپید رود

وی در رابطه با این مساله که سفیدرود مدت هاست که تبدیل به زباله دان آلودگی‌های مختلف شده و با انتقال این آلودگی ها به خزر، فاجعه زیست محیطی هر روز ابعاد گسترده تری می گیرد، اذعان می‌کند: با توجه به استقرار سه مرکز دفن پسماند که در حاشیه رودخانه سفیدرود قرار دارند و به طور مستقیم سلامت رودخانه را تهدید می نمایند، ضرورت توجه هر چه بیشتر شهرداری ها و دهیاری ها که از این مراکز جهت دفن زباله استفاده می‌کنند را جدی تر می کند، علاوه بر مراکز دفن مذکور که فاقد سیستم‌های کنترل آلایندگی می باشند، تخلیه متفرقه پسماند از سوی گردشگران، برخی از متخلفین و برخی از صنایع به طور غیرمجاز و مخفیانه باعث افزایش آلودگی پسماند در این رودخانه می شوند.

مدیرکل آب منطقه‌ای گیلان در خصوص برداشت های غیر قانونی و بدون مجوز شن و ماسه از سفید رود و اقداماتی که تا کنون از سوی این سازمان صورت گرفته است،می گوید: صدور مجوز برداشت شن و ماسه از رودخانه ها توسط سازمان صمت صورت می گیرد که سازمان صمت در راستای تأمین مصالح پروژه های عمرانی، کارگاه های دانه بندی و شهرداری ها و … استعلام های لازم را از سازمان حفاظت محیط زیست، فرمانداری و آب منطقه ای گیلان انجام می دهند. همچنین نظارت بر برداشت شن و ماسه توسط ناظر مقیم و مسئول فنی نظام مهندسی معدن، سازمان حفاظت محیط زیست، آب منطقه ای و سایر دستگاه های اجرایی و نظارتی صورت می گیرد. سازمان صمت پس از بررسی های کارشناسی لازم و استعلام از آب منطقه ای گیلان، سازمان حفاظت محیط زیست و فرمانداری و سایر ارگانهای ذیربط، مجوز موقت برداشت مصالح رودخانه ای را در محدوده مشخص و در مدت زمان معین برای متقاضی مربوطه صادر می نماید. ضمن اینکه جهت کنترل برداشت مصالح برای هر کدام از مجوزها بصورت جداگانه مسئول فنی تمام وقت نظام مهندسی معدن از طرف سازمان صمت تعیین می گردد.

شاید این مطالب را نیز بپسندید :   امام جمعه رشت :مسئولان اجازه فرسایشی شدن مذاکرات برجامی را ندهند

وحید خرمی در ادامه توضیح می‌دهد: جهت نظارت بر عملیات اجرایی صورتجلسه ای در زمان شروع و پایان برداشت مصالح تنظیم و به تأیید نمایندگان سازمان صمت شامل مسئول فنی، نقشه بردار و کارشناس فنی و همچنین نمایندگان شرکت آب منطقه ای گیلان می رسد. همچنین در حین عملیات اجرایی برداشت مصالح محدوده ها توسط کارشناسان صمت، سازمان حفاظت محیط زیست، ارگانهای اجرایی و نظارتی و شرکت آب منطقه ای مورد پایش قرار می گیرد و در صورت مشاهده هرگونه تخلف از طرف بهره برداران، عملیات برداشت متوقف گردیده و مراتب جهت تصمیمات مقتضی به مراجع قضایی اعلام می گردد.

وی همچنین اذعان می‌کند: در راستای جلوگیری از برداشت های غیر قانونی و بدون مجوز از رودخانه ها، شرکت آب منطقه ای گیلان علاوه بر فرآیند قبلی، برای حفاظت از رودخانه ها اقدام به راه اندازی و استقرار چندین اکیپ گشت و بازرسی به صورت تمام وقت در ساعت اداری و خارج از وقت اداری نموده است که در صورت مشاهده هر گونه تخلف، مراتب به اطلاع نیروی انتظامی رسانده و در صورت لزوم از طریق مراجع قضائی اقدام خواهد شد.
زهرا حقیقی/جام جم آنلاین
انتهای پیام/

عضویت کانال تلگرام در سیاهکل

نوشته حال ناخوش سفیدرود در سایه غفلت مسئولان اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی در سـیاهکل. پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =